Medycyna Manualna Hirudoterapia Terapia Wisceralna Akupunktura Fitoterapia Terapia Ruchem
. . . .
Układ wisceralny obejmuje narządy wewnętrzne wraz z otaczającymi je strukturami łącznotkankowymi oraz nerwami, naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi. Narządy położone są w jamie brzusznej, klatce piersiowej oraz miednicy mniejszej i istnieje mnóstwo punktów stycznych pomiędzy nimi a innymi strukturami ( np. z układem mięśniowo-szkieletowym), które wzajemnie na siebie wpływają i z którymi pozostają w stanie równowagi. W naszym ciele nie tylko struktury kostne są połączone stawami, również między narządami wewnętrznymi istnieją połączenia o charakterze stawowym. Są to powierzchnie ( np. opłucna klatki piersiowej, otrzewna jamy brzusznej, osierdzie) umożliwiające zachodzenie wzajemnych ruchów ślizgowych oraz system podporowo-wieszadłowy, do którego zaliczają się m.in. więzadła i błoniaste torebki narządowe. Takie wisceralne połączenia stawowe wykazują podobieństwa do stawów narządu ruchu, jednak nie są zaopatrzone w mięśnie, które mogłyby pełnić funkcje motoryczne. Oprócz czynników mechanicznych i troficznych na stawy wisceralne ogromny wpływ mają nawyki żywieniowe oraz doświadczany stres. Co istotne - jakiekolwiek napięcia mięśni gładkich narządów wewnętrznych będą automatycznie tworzyły napięcia w mięśniach należących do odpowiednich łańcuchów mięśniowych oraz we wszystkich stawach kończyn górnych i dolnych oraz na określonych segmentach ruchowych kręgosłupa. Dodatkowo przeciążony infekcjami, zatruciami pokarmowymi, zaparciami czy kamieniami kałowymi układ pokarmowy i moczowy powodują zaburzenia procesu filtrowania, wchłaniania oraz wydalania. Nadmiar toksyn, które gromadzą się wewnątrz ciała, organizm próbuje pozbyć się przez skórę, w konsekwencji czego pojawiają się choroby skóry, takie jak atopowe zapalenia skóry, przebarwienia, łuszczyca, trądzik. Istnieje bezpośredni związek pomiędzy przedwczesnym starzeniem się skóry i procesami zwyrodnieniowymi stawów a stanem układu pokarmowego.
Terapia wisceralna polega na rozluźnieniu napięć w obrębie narządów wewnętrznych, co usprawnia ich funkcjonowanie oraz likwiduje zastoje w naczyniach żylnych i limfatycznych. Pobudzenie przepływu krwi i limfy skutkuje poprawieniem odżywienia tkanek, normalizacją czynności fizjologicznych i regeneracji całego organizmu bez konieczności stosowania silnych preparatów leczniczych.
Dlaczego warto?
Terapia wisceralna:
Wskazania
Terapia jest skuteczna przy dolegliwościach jamy brzusznej:
oraz problemami pozornie nie związanymi z jamą brzuszną i układem trawiennym:
Przeciwwskazania
Metoda ta jest bezpieczna i nieszkodliwa, jednak jak w przypadku każdej terapii występują pewne przeciwwskazania, do których należą: