rezerwuj wizytęporada zielarska

Gabinet Terapii Naturalnych


Medycyna Manualna Hirudoterapia Terapia Wisceralna Akupunktura Fitoterapia Terapia Ruchem

strzałka

Akupunktura

. . . .

To jedna z metod leczenia w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej wywodząca się ze Starożytnych Chin, mająca około 5 tysięcy lat. Razem z ziołolecznictwem, terapią poprzez żywienie oraz ruch tworzą spójny rdzeń leczenia holistycznego na Wschodzie. Akupunktura w ostatnich wiekach była rozwijana i badana we Francji i Szwajcarii. Aktualnie to Izrael jest kolebką badań naukowych komplementarnych metod leczenia w tym Akupunktury. Zebrane dowody naukowe ugruntowały pozycję TCM oraz zaowocowały uchwaleniem w 2019r. przez Światową Organizację Zdrowia, Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jako równoprawnej metody leczenia.

Według Zachodu działanie akupunktury możemy wytłumaczyć fizycznym oddziaływaniem na układ nerwowy, który pobudza przysadkę mózgową oraz podwzgórze co wpływa na równowagę biochemiczną i fizjologiczną całego organizmu lub lokalnych części ciała, które chcemy stymulować. Działania te zostały wielokrotnie udowodnione za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego oraz termografii komputerowej. Drugą z opisanych metod obrazowania wykorzystuje do badań nasz rodzimy akupunkturzysta Michał Urgacz. Pokazuje jak za pomocą akupunktury dystalnej, nakłuwając odległe miejsca w ciele, wzbudza mikrokrążenie, które obrazuje termograf. Przykładowo nakłuwając okolice prawego nadgarstka, możemy pobudzić okolice lewej kostki.

Klasycznie uważa się, że w naszym ciele istnieje sieć kanałów, w których płynie energia, a stymulując igłami odpowiednie punkty przywracamy równowagę w jej przepływie. Każdy z kanałów (wyłączając meridian Potrójnego Ogrzewacza) ma swój początek w odpowiadającym narządzie wewnętrznym, a kończy swój przebieg przy opuszkach palców dłoni lub stóp, mimo że wektor energii jest przeciwstawny dla kanałów yin i yang. Ból na przebiegu meridianów obrazuje zaburzenie chi, którego źródło (produkcja, absorpcja, transformacja) jest w trzewiach. W Medycynie Chińskiej wprost uznaje się związek pomiędzy schorzeniami narządów wewnętrznych z problemami narządu ruchu.

Hipokrates również dostrzegał tą zależność mówiąc - „Wszelka choroba ma źródło w trzewiach”.

Akupunktura pomaga między innymi na:

  • Ostre i przewlekłe dolegliwości bólowe
  • Migreny oraz napadowe bóle głowy
  • Dolegliwości układu pokarmowego, moczowo-płciowego oraz układu krążenia
  • Problemy neurologiczne oraz laryngologiczne
  • Schorzenia psychosomatyczne – nerwice, bezsenność, stany lękowe, przewlekłe zmęczenie
  • Przywraca równowagę w organizmie, więc jako metoda dodatkowa jest pomocna w wielu innych schorzeniach
 

 

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

zostaw nam wiadomość

 

Zainteresowała Cię nasza oferta?
Zadzwoń:

666 363 001
 

lub napisz:
kontakt@dobroduszy.pl