Medycyna Manualna Hirudoterapia Terapia Wisceralna Akupunktura Fitoterapia Terapia Ruchem
. . . .
Medycyna Manualna jest to dział medycyny zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem wykrytych odwracalnych zmian czynnościowych narządu ruchu, za pomocą technik manualnych oraz narzędziowych. Bazą mojej pracy jest zdobyta wiedza na licznych szkoleniach u lekarza ortopedy i traumatologa Radosława Składowskiego, który jest twórcą autorskiej metody Pinoterapii. Cechą charakterystyczną w pracy według tej koncepcji są wykorzystywane stalowe bądź mosiężne narzędzia – piny oraz katy. Doktor wyciągając spostrzeżenia z pracy jako chirurg, zauważał w obrazie anatomicznym człowieka, struktury mięśniowo-powięziowe, których nich wcześniej nie opisał. Na bazie tych doświadczeń oraz łącząc wiedzę z medycyny wschodu, powstała komplementarna metoda pracy z człowiekiem, która uwzględnia aktualną wiedzę medyczną oraz integralność ciała z umysłem. Diagnoza oprócz standardowych testów ortopedycznych, neurologicznych i funkcjonalnych bierze pod uwagę indywidualną konstytucję pacjenta. Wyróżnia się w niej typologię jednostki według pięciu żywiołów na wzór Arystotelesowskiej bądź Indyjskiej wizji człowieka.
Ziemia, woda, ogień, powietrze oraz eter. Do poszczególnych żywiołów są przypisane fizjologiczno-anatomiczne układy regulacyjne, które wyznaczają kolejność postępowania terapeutycznego.
To ułatwia celowość postępowania, bo zakłada indywidualne podejście do tego samego schorzenia u różnych osób. Praktyka pokazuje, że efekty tej metody bywają spektakularne. Musimy być jednak świadomi, że proces patologiczny następuje kolejno na trzech płaszczyznach: energetycznej, funkcjonalnej oraz strukturalnej. Standardowo trafiamy do gabinetu dopiero wtedy gdy, energetycznie już dawno wyczerpaliśmy swoje zasoby, utraciliśmy funkcje i doszło już do zmian strukturalnych. Wspólnym zadaniem w relacji terapeuta-pacjent jest odbudować zasoby, przywrócić funkcję, a struktura się zregeneruje, bądź zależnie od zaawansowania procesu, zatrzymamy proces pogłębiania się patologii. Tylko dzięki wspólnemu zaangażowaniu można osiągnąć sukces.
Na techniki wykorzystywane w Medycynie Manualnej składają się:
Na co pomaga Medycyna Manualna?
Schorzenia narządu ruchu
Wspomagająco w problemach neurologicznych
Reguluje pracę układów regulacyjnych
trawiennego, krążenia, oddechowego, endokrynnego, wydalniczego, a także rozrodczego